خانه / آخبار / اخبار يونان / یونان، بحران پناه جویی و هموطنان ما
یونان، بحران پناه جویی و هموطنان ما

یونان، بحران پناه جویی و هموطنان ما

یونان، بحران پناه جویی و هموطنان ما

 

پس از بسته شدن مرزها در ماه فبروری سال جاری بروی پناه جویان، تعدادی حدود پنجاه و دوهزار نفر از کشورهای مختلف مانند افغانستان، عراق و سوریه در یونان گیر ماندند. این افراد نه به مقصد یونان بلکه به هدف رسیدن به کشورهای اروپای مرکزی و شمالی راهی اروپا شده بوند. این جمعیت نسبتا بزرگ برای کشور مانند یونان که در زمینه پذیرش پناه جو به علت های گوناگون سیستم و سابقه قابل تمجید ندارد یک چالش جدی به حساب می آید.

از ویب سایت دیگر رسانه ها!

با وجود تلاش و خواست حکومت، سیاست دوستانه، نرم و طرفدار پناه جو، موضعگیری ها و رفتارهای بهتر با پناه جویان حزب حاکم فعلی نسبت به هر دستگاه حاکم گذشته، مشکلات پناه جویان در زمینه های مختلف حل ناشده باقی مانده اند. حکومت جدید و بی تجربه، نبود زیربناهای بزرگ برای پذیرش و اسکان، نبود اداره و کادر مجرب مورد نیاز در این بخش و از همه مهم تر نبود بودجه دولتی خود یونان برای ساخت و ساز زودهنگام مراکز پذیرش با گنجایش بزرگ، از علت های اند که رسیدگی به نیازهای بی شمار این جمعیت و فراهم نمودن امکانات عمده و اساسی زندگی آنها را برای حکومت و ارا کین بلند پایه آن بطور جدی دشوار ساخته است. این کمبودیها سبب شده که علاوه بر تصمیم اروپا بر بسته نمودن مرزهایش پناه جویان همچنان علاقه به ماندن در یونان را نداشته باشند و تا آخرین لحظه از کوشش برای رفتن از اینجا و درخواست شان برای باز شدن مرزها باز نمانند. در این زمینه شهروندان یونانی تا اندازه توان خود کوشش کرده اند تا این کمبود و ناتوانی دولت را جبران کرده با رفتارهای انساندوستانه و کمک های خیریه شان مشکلات عمده پناه جویان را برطرف نمایند. طوریکه پناه جویان با برخورد خوش و رفتار پسندیده آنها مشکلات بیشتر را فراموش کنند و از محبت و انسان دوستی شان ابراز تشکر و قدردانی نمایند. اما در این میان کسانی نیز موجود است که با دادن راهنمایی های دلخواه خود شان اذهان پناه جویان را خصوصا در شرایط فعلی مغشوش می سازند. مثلا آنها را به عکسالعمل در برابر این سیاست اتحادیه اروپا که مرزها را بسته کرده اند و با ترکیه توافق اسکان، پذیرش موقت و قبول نمودن برگشتی ها را انجام داده اند دعوت می کنند و به پناه جویان می گویند شما از مرز ها و بندر ها به مراکز پذیرش تان نروید کوشش کنید با راه انداختن راه پیمایی ها، تظاهرات و بسته کردن جاده ها فشار بر دولت وارد کنید که از اروپا بخواهد مرزها را بروی تان باز کند. در حالیکه این تصمیم بستگی به سیاست کشورهای زیاد اروپای دارد و به آسانی عملی شونده نیست. خصوصا در این شرایط که بعد از یک سال باز بودن مرزها بالا تر از یک میلیون پناه جوی وارد کشورهای اروپای مرکزی شده و اتفاقات زیادی افتاده اند تا اروپا تصمیم به بسته نمودن مرزهایش بگیرد. گرچند این عمل خلاف خیلی از کنوانسیون ها، ارزش ها و قوانین اروپای، دیموکراسی و حقوق انسانی می باشد.

روز گذشته پناه جویان گیرمانده در منطقه مرزی ایدومینی نزدیک به سرحد یونان و جمهوری یوگو سلاوی سابق مقدونیه، تحت تاثیر همین تبلیغات و شایعات دیگر دوباره به طرف مرز هجوم بردند تا بتوانند وارد آن کشور شوند. اما از جانب مرزبانان جمهوری مذکور به عکسالعمل شدید مواجه شدند. سربازان جمهوری یوگو سلاوی سابق مقدونیه ازگلوله ها و بمب های دودی و گازی استفاده کرده بروی پناه جویان آتش گشودند. آنهارا تا داخل خاک یونان پس راندند.

دیدن ویدیو از وضعیت مرز!

و اما در داخل یونان بنا کمبودیهای ذکرشده پناه جویان به مشکلات مختلف روبر اند. آنها در مراکز که جابجا شده اند یا برای بودو باش و زندگی جمعیت های پنج هزار نفری ساخته نشده اند و یا جدید ساخته شده اند که هنوز تمام امکانات عمده و اساسی در آنها بطور کامل وجود ندارند. مثلا برق، حمام و … بطور مثال در آتن در یک مرکز که قبلا سالونهای بزرگ برای برگزاری مسابقات ورزشی ساخته شده اند حدود قریب به شش هزار نفر در سالون های دور افتاده از هم اما در یک محوطه بزرگ  زندگی می کنند. اداره بهداشت یونان در آنجا حضور دارد اما به تمام مشکلات صحی مردم رسیدگی نمی تواند. هوای خیلی نامطلوب، وضعیت بهداشتی خراب و مکان نامناسب برای زندگی از خصوصیات ناخوش آیند این مرکز بوده می تواند. در این مرکز خانواده ها پهلوی هم در زیر یک سقف بزرگ میان خیمه های خورد تابستانی شب و روز شان را سپری می کنند. تا حال دو مرکز بزرگ که بتواند حدود پنچ هزار نفر در آنها اسکان داده شوند و از امکانات خوب برخوردار باشند در آتن درست شده است. یکی از آنها بنام ایلیوناس بوده که تابستان سال گذشته درست شد و دیگری اسکارامانگا می باشد که تازه درست می شود و دیروز حدود بالای هزار نفر در آنجا اسکان داده شدند. این مرکز در حال ساخت می باشد می که تا حدود سه هزار نفر گنجایش داشته و از امکانات خوب برخوردار باشد.

مشکلات، خطرات و آسیب های احتمالی

مشکلات اقتصادی یونان، موقعیت سخت این کشور در برابر قرضه دهندگان هم پیمان اروپای شان بر ناتوانی این کشور برای رسیدگی به  تمام نیازهای جمعیت پنجاه هزار نفری پناه جویان در این مملکت افزوده است. علاوه بر وضعیت خراب بهداشتی و زندگی در مکان نامناسب خطرات شیوع بعضی بیماریها خصوصا مرضهای جلدی باشندگان این مرکز و دیگر مراکز را تهدید می کند. این وضعیت نابسامان در مرکز مذکور روی اوضاع روحی باشندگان آن تاثیر ناگوار داشته و خیلی اوقات به سادگی باهم برخورد های فیزیکی می کنند که بعضا سبب زخمی شدن شان می گردد. زایده دیگر این وضعیت می تواند به خطر قرار گرفتن پناه جویان تحت شرایط دشوار از سوی افراد فرصت طلب برای سوء استفاده از آنها باشد. افتادن افراد جوان به دام فساد و عمل های غیرقانونی تهدید دیگر در شرایط کنونی برای پناه جویان می تواند باشد. آنهایکه به علت بیماری یا مشکل دیگر فوت می شوند خانواده های شان به مشکل فرستادن آنها به کشور خود ویا دفن نمودن شان در یونان بر می خورند.

دسترسی به سرویس پناهندگی یک مشکل عمده دیگر بر سر راه پناه جویان است. خصوصا پناه جویان اتباع افغانستان از برخورد دوگانه مقامات و ارگان های خیریه شکایت دارند. گویا آنها را در ردیف دوم و سوم قرار می دهند. این تفاوت رفتار در اسکان دادن آنها به وضوح دیده می شود. همیشه مراکز با امکانات بهتر در اختیار پناه جویان سوری قرار داده می شوند. مثلا در انتقال پناه جویان دیروز از بندر پیریاس به مرکز اسکارامانگاه.

فعلا برای درخواست پناهندگی در یونان برای اتباع افغانستان و بعضی کشورهای دیگر فقط ثبت از طریق سیستم اسکایپ صورت می گیرد. همه می دانیم از این طریق وعده گرفتن برای همه ناممکن شده است. و این سیستم جواب گو نیست.

دیدن ویدیو از وضعیت مرکز شش هزار نفری الینیکو!

امکانات و راه های موجود

خصوصا برای هموطنان ما در حال حاظر با در نظرداشت توافق اروپا و ترکیه و شرایط حاکم بر وضعیت فعلی در یونان، بنا بر هدایت های مقامات دولتی این کشور دو راه قانونی برای ماندن دریونان ویا رقتن به اروپا موجود است.

1 – تقاضای پناهندگی در یونان ( برای ماندن و ادامه زندگی )

2 – ثبت شدن در اداره پناهندگی یونان برای رفتن در کشور های دیگر اروپای از طریق پیوند خانوادگی.

در مورد اول از زمانیکه متقاضی ثبت گردیده و از مصاحبه می گذرد طبق قانون جدبد حق دریافت اجازه کار را نیز پیدا می کند. در صورت پذیرفته شدن اقامت سه ساله در یافت می کند. ( در این زمینه به اطلاعات بیشتر ضرورت است که در یک برگه جداگانه بخش خواهد شد. )

در مورد دوم درخواست کننده منتظر روند کاری و به سر رسیدن آن برای پیوند خانوادگی با اعضا دیگر خانوده شان در کشورهای دیگر می ماند تا جواب از کشور مقیم عضوی خانواده خود دریافت کند. اعضای خانواده پدر، مادر، پسر، برادر و خاهر بوده می توانند که تحت شرایط خاص می توانند از یونان بقیه عضوی خانواده ای خود را در کشور اقامت خود ببرند.( در این زمینه نیز یک برگه جداگانه با توضیحات مفصل پخش خواهد شد).

راه حل دیگر برای کسانیکه نمی خواهند در یونان بمانند و راه قانونی برای رفتن شان در اروپا وجود ندارد، برگشت داوطلبانه به وطن می باشد. در این زمینه سازمان بین المللی مهاجرت به افراد داوطلب کمک مالی برای برگشت به وطن می نماید و زمینه برگشت شان را با همکاری با سفارت افغانستان فراهم می سازد.

هموطنان مطلع باشند که هنوز تصمیم برای برگشت اجباری افغانی ها از جانب مقامات دولتی وجود ندارد. آنها می گویند می دانیم که همه این افراد وقت برگه های شان نیز ختم شده اند. اما هدایت دستگیری این افراد برای ماموران داده نشده است و تا مشخص نشدن وضعیت این نوع هدایت داده نخواهد شد. از جانب دیگر تمام هموطنان ما پناه جو هستند و تا بررسی نشدن درخواست آنها دولت یونان آنها را گرفتار و در بند نمی تواند. برای اینکه از همه خطرات ختم شدن برگه در امان بمانید خوب است به سرویس پناهندگی یونان خود را ثبت نمایید. طوریکه ذکرشد سیستم اسکایپ برای ثبث نام و گرفتن وقت مصاحبه جواب گو نیست. مقامات اظهار داشته اند که این ثبت نام در مراکز اقامت همه پناه جویان صورت خواهد گرفت.

ما امروز پس از دیدار و گفت و گو با هموطنان مان در بندر پیریاس متوجه نیاز شدید آنها به اطلاع دهی شدیم. پس از این در موارد مختلف برای تان اطلاع رسانی خواهیم کرد. و شما همچنان در ضمن اطلاع دادن از مشکلات موجود در مرکز اقامت تان خواستها و پیشنهادات مشخص، قانونی و معقول تان را که از دولت یونان دارید نیز می توانید به ما ارائه کنید. واقعیت این است که در زمینه اصول و قوانین پناه جویی به اطلاعات زیاد نیاز دارید و ما تا سرحدتوان کوشش خواهیم نمود که شما را از جریان روند های آگاه سازیم.

آتن 13/04/2016

م. کاظم رویش

مسئول اتحادیه افغانهای مقیم یونان

 

Share Button

درباره Rooish

آقای محمد کاظم احمدی معروف به کاظم رویش از سال 2001 تا امروز در یونان زندگی می کند. او در یونان در شهرهای چون آتن پایتخت و سالونیک شهر دوم بزرگ در یونان زندگی کرده است. ایشان در سالونیک در دانشگاه تخنیکی در رشته مهندسی الکترونیک تحصیل کرده و فارغ شده است. او در انتخابات ماه می سال 2015 اتحادیه با اکثریت آرا به عنوان رئیس اتحادیه انتخاب شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا