خانه / اتحاديه / حمله های نژاد پرستانه جرم شمرده می شوند
حمله های نژاد پرستانه جرم شمرده می شوند

حمله های نژاد پرستانه جرم شمرده می شوند

 حمله های نژاد پرستانه جرم شمرده می شوند

رفتارها، عملکرد ها و اظهارات ناشی از نفرت های نژاد پرستانه تاریخ دیرینه در میان جوامع بشری دارد. در هر جامعه ای میتوان افراد یا گروه های نژاد پرست و خود ها را یافت. جامعه یونان نیز در این زمینه مستثنی نمی باشد. فیصدی کمی در این جامعه نیز یافت می شود که حتی نمی خواهند با خارجی حرف بزنند. آنها نژاد خود شانرا برتر از دیگران دانسته و خصوصا با خارجی های مهاجر و یا پناه جو خواهان بودو باش، زندگی و یا کار در یک محل نمی باشند. این مسئله زمانی شدیدتر و حاد می شود که این افراد همچو گروه حس کنند بیگانه ها کار و کسب شان را گرفته و در وطن شان رو به افزایش هستند. خصوصا در مواقع که دولت دوچار ناتوانیهای اقتصادی شده و در نتیجه مدیریت شان ضعیف شود. بروز چنین وضع،  در اجتماع اختلال ها و نابسامانی ها را نیز در پی دارد. و نیز با پیش آمدن همچو وضعیت زمینه ای تحرکات برای افراد ذکر شده که نسبت با خارجی نفرت احساس می کنند گسترده تر می شود. طوریکه در سالهای 2009 تا 2013 بطور شدید در یونان شاهد این وضعیت بودیم.

کشورهای جهان اول برای جلوگیری از حوادث ناگوار و قربانی شدن مهاجر و یا پناه جو و برای مقابله با افراد فاشیست و به محاکمه کشانیدن آنها،  قانون های را وضع کرده اند. این قانون در یونان نیز از سال 1979 به میان آمده، در سال 2008 کمی تکمیل تر شده و بلاخره در سال 2014 به یک قانون نسبتا کامل تبدیل شده است. گرچند بنا براظهارات قانون دانها هنوز هم نواقص خود را دارد.Office-0416 (2)

امروز در دفتر اتحادیه افغانهای مقیم یونان در یک ملاقات با یک گروه متشکل از افراد یونانی و اروپای، در زمینه خشونت بر مبنای نژاد پرستی و  اجرای این قانون علیه مجرمین و برای حمایت قربانیان، صحبت و گفت و گو نمودیم. این گروه در مورد کارکرد این قانون و حمایت از قربانی حمله های نژاد پرستانه برای مان توضیحات ارائه کردند. آنان اظهار داشتند که حمله بر یک انسان به علت نژادی، مذهبی، رنگ و یا تفاوت جنسی و گروهی، دیگر جرم پنداشته شده و عاملین این نوع حملات مجازات می گردند. در صورتیکه عاملین دستگیر نشده باشند باز هم باید عریضه صورت بگیرد و واقعه در دفتری که برای مبارزه با همچو حوادث در پولیس به کار افتاده است ثبت گردد.Office-0416 (1)

اتحادیه های مهاجرین و دیگر سازمانهای که دارای شخصیت حقوقی باشند و در عرصه حمایت از حقوق بشر و یا پناه جو و مهاجر کار کنند، می توانند همچو حوادث را ثبت و به مقامات قضای تحویل دهند. در این زمینه خصوصا سارنوالی( کلانتری) تحقیقات نموده و صحت واقعه را تایید می کند. در صورتیکه قربانی همچو حمله ها بدون مدرک باشد، نباید ترسیده و از واقعه چشم پوشی نماید. باید حد اقل در اتحادیه های مردمی خود شان گزارش بدهند و سپس به کمک وکیل و یا کدام سازمان حمایت کننده عریضه اش به سارنوالی برسد. افرادیکه بدون مدرک بوده و از سوی سارنوالی واقعه حمله بالای شان نژاد پرستانه ثابت شود پس از آن می تواند در یونان به همین علت اقامت دریافت کنند.

در صورت وقوع حادثه

آرزو مندیم برای هیج فردی این اتفاق نیافتد. در صورت وقوع همچو حادثه بالای کسی از اتباع کشورمان در یونان، به هموطنان توصیه می کنیم حتما با اتحادیه در تماس شده و فوری از وقوع حادثه خبر دهند. اگر فرد دارای مدرک بوده وبه زبان یونای آشنایی دارد می تواند در پولیس منطقه رفته در در شعبه مبارزه با همچو حوادث واقعه را به ثبت برساند. در هر صورت و خصوصا در صورتیکه فرد دارای مدرک معتبر نباشد و احتمال بازداشتش از جانب پولیس به علت نداشتن مدرک وجود داشته باشد به ما مراجعه کند. به این ترتیب می توانیم از حقوقش در این مورد با پشتیبانی قانون دفاع کنیم.

قانون منشتر شده در سال 2014 را به زبان یونانی می توانید در اینجا ببیند. کلیک کنید!

آتن 14/04/2016

م. کاظم رویش

مسئول اتحادیه افغانهای مقیم یونان

Office-0416 (3)

Share Button

درباره Rooish

آقای محمد کاظم احمدی معروف به کاظم رویش از سال 2001 تا امروز در یونان زندگی می کند. او در یونان در شهرهای چون آتن پایتخت و سالونیک شهر دوم بزرگ در یونان زندگی کرده است. ایشان در سالونیک در دانشگاه تخنیکی در رشته مهندسی الکترونیک تحصیل کرده و فارغ شده است. او در انتخابات ماه می سال 2015 اتحادیه با اکثریت آرا به عنوان رئیس اتحادیه انتخاب شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا