خانه / آخبار / آیا افغانستان کشوری امن است؟
آیا افغانستان کشوری امن است؟

آیا افغانستان کشوری امن است؟

 

به طور کلی جواب به این سئوال منفی بود، در ۱۵ مارس ۲۰۱۸ شرکت کنندگان که در سمیناری که از طرف اتحادیه افغانهای مهاجر و پناهنده مقیم یونان در محل برگزاری سمینارها ملینا در ثیسیو برگزار گردید حضور به عمل آوردند این نتیجه را گرفتیم. در گفتگوی آن روز، خبرنگار شناخته شده که تجربه سالها کار و سفر کردن در افغانستان را داشته خانم فیلیو کوندرافوری اظهار داشت افغانستان دارای جایگاهی مهم ژیوپولیتیکی است‌. که این موقعیت همیشه و مخصوصا درسالهای اخیر مشکلات جدی برای این کشور بوجود آورده است، حرکت رو به  توسعه ورقابتهای همسایگان این کشورو ارتباط ناموزون حکومت افغانستان با آمریکا و روسیه چالش های جدی را به وجود آورده است .

 

آقای  یورغوس فیلیس، استاد ژئوپولیتیکی و روابط بین الملل یکی دیگر از سخنرانان بود، که اظهار داشت که کشتارفجیع روزانه مردم در داخل کشور و پایمال شدن قوانین حقوق بشری وحشتناک و غیر قابل تصور هست وبه همان میزان که اثرات منفی داخلی دارد ، در روابط خارجی این کشورنیز تاثیر گذار است.

 آقای گوریل ساکیلاریذیس، مدیر بخش یونانی عفو بین الملل ، طی سخنانی بیان داشت ، با توجه به  شرایط کشور افغانستان و وضعیت مهاجرین ، اتحادیه اروپا با اعمال و اجرای  سیاست دیپورت پناهجویان به کشورشان ، آینده و زندگی انان را تباه می کند.

 سخنران بعدی آقای خرونیس پخلی وانیدی مستند سازو کارگردان سینمای یونانی بود. ایشان اظهار داشت طی سفرهایی که به افغانستان داشتم ، و خودم شاهد امیدها و شکستها از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون در افغانستان بوده ام . زیبایی محیط وتلاش مردم آن کشوربرای رشد وتعالی و همچنین معادن زیرزمینی افغانستان سرمایه های ماندگار مادی و معنوی کشور افغانستان است .

 آقای انجینراکرم گیزابی رئیس شورای جهانی هزارها که از آمریکا در این سمینار تشریف آورده بود به ایراد سخن پرداخت .

ایشان ضمن تشریح اهداف و برنامه های شورا از ارتباطات و لابیگری با کشورهای غربی در رابطه با وضعیت هزاره ها در داخل کشور و پناهجویان سخن گفت .

 

مطالبی نیز از خانم گنجی پناهنده از افغانستان شنیدیم که بیانگر غصه و درد و رنج بود ، ایشان بیان داشت نتیجه جنگ در هر جایی تلفات بیشترزنان و کودکان است ، چون اسیب پذیرترین قشر جامعه هستند و دیپورتها و برگشتها از اروپا به افغانستان نتیجه ای جز کشته شدن و یا اینکه انتخاب دوباره مهاجرت و پیوستن با طالبان راه حل دیگری به ارمغان نمی آورد.

در پایان آقای طاهر علیزاده (رئیس اتحادیه افغانهای مقیم یونان ) اظهار داشت . شرایط کشور افغانستان مردم را به جایگاهی رسانده که یاس و نا امیدی روحیه شان را کشته و مردم به حدی رسیده اند که از دفن کردن اجساد شهدای شان  خسته شده اند. و مجبورند بین مرگ تدریجی و هر روزه و یا مهاجرت و اوارگی یکی را انتخاب کنند.

 در این سمینار تعداد زیادی از مردم از سازمانها و سفارتهای مختلف شرکت کردند. متاسفانه با آنکه از سفارت افغانستان هم دعوت به عمل آمده بود ولی هیچ نماینده ای از سفارت حضور نیافت.

 این سمینار با مسئولیت اتحادیه افغانهای مقیم یونان و همکاری شورای جهانی هزاره ها و کمیسیون ادغام مهاجرین شهرداری آتن، فوروم مهاجرین یونان و فوروم پناهندگان برگزار گردید.

Share Button

درباره reza

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا